HED Akademi Dünya Omurilik Felçlileri Günü Etkinliğine katılım sağladı

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) bu yıl Uluslararası Omurga Topluluğu (ISCoS), tarafından 5 Eylül olarak ilan edilen ve ilki bu yıl düzenlenen "Dünya Omurilik Felçlileri Günü" kapsamında farkındalık ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenledi.

 

Engelli bireylerin hayatın her alanında aktif rol oynamasını ve omurilik felcine karşı bilinçlendirmeyi hedefleyen TOFD, 5 Eylül'de Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda "Dünya Omurilik Felçlileri Günü Aktiviteleri" gerçekleştirdi.

 

Etkinlikler kapsamında; meydana kurulan emniyet kemeri çarpışma simülatörü ile her seferinde 2 katılımcı, yaklaşık 10 kilometre/saat hızla hareket eden bir araçla yapılan bir trafik kazasındaki çarpışmanın şiddetini ve insan vücuduna olan etkisini tecrübe etti. Dans gösterileri ve birbirinden etkileyici sürprizler ile hayatın her alanında var olan engellilere yönelik bilinçlendirme etkinlikleri yapıldı.

 

Program sonunda özgür ve engelsiz bir hayat için bayrak direğine tekerlekli sandalye çekildi. Tekerlekli sandalyenin direğe çekilme töreni sırasında, gönüllülerden oluşan topluluk 6 farklı dilde "Engele ruhsat verme" sloganı ile dünya üzerindeki tüm belediye başkanlarına seslendi. Sosyal farkındalık ve beraberlik kültürünün gelişmesini hedef alan organizasyona; engelli bireyler, derneğe gönül veren katılımcılar ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 

 

Resimler

Bu haberi paylaş