Kapalı Pistte Sürüş Eğitimi

Güvenli Sürüş Kapalı Pist Eğitimi (Anti-Skid Eğitimi) modülünün teorik ve pratik kısımları, eğitim veren firmanın tesisindeki salonlarda ve  özel hazırlanmış parkurlarda gerçekleşmektedir. Katılımcılar araçları ile eğitime gelmekte sabahtan teorik eğitime katılmakta ve öğleden sonra  pratik kısımda eğitmenin yönergeleri ile özel hazırlanmış parkurlarda araç kullanmaktadırlar.

Burada önemli konu, eğitim veren firmaların yerleşik oldukları şehirde uygun pistleri olmasında rağmen, diğer şehirlerde aynı ortamı sağlayamamalarıdır. Örneğin bizim eğitim pistimiz İstanbul Park içerisindedir, bununla birlikte Ankara’da Türkiye Jokey Kulübü, Adana’da bir firmaya ait özel bir alanı kullanmamız gerekmektedir. Bursa’da uygun tesis bulunmamaktadır, buradaki kişileri İstanbul’a gelmeleri gerekmektedir.

Bu eğitimler, DVR (Almanya) sertifikalı Yol Emniyeti Sürüş Programı Eğitmenleri tarafından verilmektedir...


  • hedyonetim-EGITIMLER-pictures-thumbnail-DSC-0092-9-JPG
  • hedyonetim-EGITIMLER-pictures-thumbnail-DSC-0264-10-JPG
  • hedyonetim-EGITIMLER-pictures-thumbnail-DSC-0186-11-JPG


Taşıt Türü

Bu eğitim, M1 ve N1 sınıfı (OTOMOBİL, MİNİBÜS ve KAMYONET) ile M2, M3 ve N2, N3 sınıfı (OTOBÜS, ÇEKİCİ ve KAMYON) kullanan geçerli ehliyete sahip taşıt sürücüleri içindir.

Tanım

Uluslararası Emniyetli Sürüş Teknikleri Eğitim Programı - Defansif Sürüş Teknikleri - HAFİF TAŞIT Sürücüleri için ANTİ-SKİD SÜRÜŞ Kursu

Amaç

Sürücünün uygulamalı eğitimde yaptığı alıştırmalar ile kendisinin ve kullandığı aracın farklı zemin şartlarındaki reaksiyonlarını tecrübe ettirmek. Acil durum freni, reaksiyon süresinin önemi, sürüş esnasındaki dikkat dağıtıcıların güvenli sürüşe negatif etkileri, aracın kayma dinamikleri ve bu durumlardaki güvenli davranışı öğretmek, bir çok deneme ile güvenli davranışın alışkanlığa dönüşmesini sağlamaktır.

Sürücü, uygulamalı eğitimde trafikte her zaman rastlayabileceği ama denemeyeceği tehlikeli durumları test etme imkanı bulur. Hedef Güvenli Sürücüler ve  Sıfır Trafik Kazasıdır.

Fayda

Sürücü, uygulamalı eğitimde trafikte her zaman rastlayabileceği ama denemeyeceği tehlikeli durumları test etme imkanı bulur.

Yöntem

Sürücü, sınıfta yarım gün teorik eğitim aldıktan sonra hazırlanmış olan trafiğe kapalı özel pistte araç kullanır.

İçerik

Islak ve kuru asfalt zeminde ve kaygan pistte Eğitmenin verdiği talimatlara göre frenleme ve manevra alıştırmaları yapılır.

Kural

- Sürücü aracı kullanabilecek seviyede olmalıdır.

- Kullandığı sınıfa uygun olan ehliyeti olmalıdır.

- Her sürücü kendi kullandığı sınıf araçla katılmalıdır. 

Katılım

Bir grupta en çok 14 sürücünün bulunması tavsiye edilir. 

Süre

- Teorik kısım toplu olarak 3 saattir.

- Uygulamalı kısım bire bir olarak 3 saattir.

Yer

- Teorik kısım dershanede yapılır.

- Uygulamalı kısım trafiğe kapalı alanda kaygan zemin oluşturan özel pistte yapılır.

Tazeleme

2 yılda bir tekrarlanmalıdır.